Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Poslední (?) a také zřejmě nejalternativnější deska GRIDE. Poté, co v roce 2019 opustili Čerta všichni spoluhráči, k sobě přitáhl Honzu Kapáka ze studia Hellsound a jednoho ze zákládajících členů Davida a s nimi GRIDE obnovil. Všichni byli zvědaví, zdali po tak radikální změně mohou GRIDE navázat na skvělé desky z minulosti. Díky splitku se SKIPLIFE jednoznačně dokázali, že to možné je. Na novince GRIDE často uhýbají ze zajetých kolejí, co se žánru týče, ale neslevují z jakosti. Album poslouchám už řadu měsíců, protože jsem ho měl k dispozici i před vydáním, a musím konstatovat, že se mi zatím nepřeposlouchalo. Je to i díky tomu, jak široce na „Vyzobat“ otevřeli svoji náruč. Nejde říci, že by šlo o jediný výkyv kapely tímto směrem. Mojí nejoblíbenější částí diskografie zůstává splitko s THEMA 11, na kterém naprosto skvělým způsobem GRIDE coverovali „Žiletky“ od alternativní legendy zvané PSÍ VOJÁCI.
A pokud mluvím o stylových odbočkách, tak zdaleka nemyslím jen skladbu „Paholaiset“, ve které Čert ukecal část své rodiny k experimentu, který by šlo popsat jako balkánská dechna meets grindcore škopky. V tomto ohledu nemohu samozřejmě zapomenout ani na skladbu „Prokofiev“, která se omezuje jen na bicí a klavír, který zpracovává útržky z klavírní sonáty č. 3 od Sergeje Prokofjeva. Je to hodně o náladách a hudebních postupech, které se používají napříč albem. Například hned první „Jistota“, kterou uvádí Rudolf Hrušínský ve své kultovní roli pana Kopfrkingla. Tahle špinavá dvouminutovka je doplněná o zvuk hostujícím Amákem ovládaného thereminu a má tak apokalyptickou atmosféru jako snad nic v historii kapely. A takových příkladů bychom mohli najít více.
Páteř desky se drží grindcorové střelby, která si jde, jako téměř vždy u GRIDE, vlastní cestou, a to jak hudebně a textově, tak zvukově. Oproti splitku se SKIPLIFE je znát, že se nahrávalo jinde. Konkrétně ve studiu Golden Hive, což může trochu překvapit, když máte v sestavě osobu vlastnící renomované nahrávací studio. Nicméně pro účely této nahrávky všechno funguje znamenitě. Zvuk je široký, čitelný a šťavnatější než na SKIPLIFE splitku. Podařilo se docílit i dvou většinou se vylučujících se atributů. Tím myslím srozumitelnost a čitelnost na jedné straně a fakt, že deska nezní sterilně a příliš čistě na straně druhé. Je také velmi patrné, že měl Čert dominantní postavení. Bicí jdou přímo do ksichtu a po většinu času jsou to právě bubny, které zprostředkovávají většinu tlaku. Často na úkor lehce potlačených kytar.
„Vyzobat“ jako celek funguje skvěle. Ctí hudební minulost kapely a současně se nebojí otevírat nové dveře. Skladby mají již tradičně kousané texty, do kterých se krom sociálně kritických témat prolínají i Čertovy pěstitelské zájmy. Nezbývá tedy nic jiného, než jen zamáčknout slzu, že bude trochu složitější aktuální materiál někdy slyšet živě díky tomu, že poslední sestava kapely neprokázala dlouhou trvanlivost. Je tedy otázkou, jestli současný stav kolem kapely znamená onu „Jistotu“, o které je první skladba, nebo GRIDE najdou cestu ke světlu.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.
Low-key scandi thriller o druhém největším vyšetřování v dějinách Švédska má pár dramaturgických botiček, ale svým důrazem na skvělé postavy a trpělivě budovanou atmosféru odhodlaného zoufalství dokáže ve finále trefit na solar. Silná a poctivá minisérie!
Krásno vyšlo včera, na výročie obety Jana Palacha. Ak chcete mať zimomriavky z počúvania slovenského metalu, čo najskôr si dajte tento prvý veľký domáci album tohto roka.
Nelze jimi pohrdat, musíte je milovat! Bezejmenná novinka nepřekvapí ve smyslu žánrových změn, ale přijde mi rafinovanější a propracovanější než kdy předtím. Rozhodně však ne na úkor intenzity a nekompromisního přístupu. Tady vše při starém a dobrém!
Už pár dnů mě trápí teploty, tak se nořím do hojivého babylonského bláta těchto Belgičanů. Ve své drone doomové přísnosti je to krásný, bezmála hřejivý delirický zážitek, který jedním dechem proklíná i povznáší, elegantně tančí i trpí v křečích.
I přes původní vize, že nová deska Nicka Cavea ponese optimistickou auru, propadá se "Wild God" do pochmurných nálad a svou tísnivou atmosférou umí sevřít posluchače do kleští. Přesto je "Wild God" o kus písničkovější než minulé desky, což je za mě dobře.